Akce školy školní rok 2018/2019

Muzikál Kočky

6.12.2018 jsme se šli podívat na známý muzikál "Kočky" od muzikálového skladatele Andrewa Lloyda Webbera do Divadla Jiřího Myrona v Ostravě.

Muzikál je o výročním bále koček z Jellica, kde vždy jedna vyvolená kočka získává možnost dalšího života. Každá kočka se snaží být ta vyvolená,

a tak divák v průběhu představení poznává mnoho kočičích postav.

V Ostravě se muzikál hraje od 20. září 2018. Je plný povedených choreografií a známých melodií.

Jsme rádi, že jsme měli možnost jít do divadla na večerní představení a vidět tento slavný muzikál.

Pro nás všechny to byl obdivuhodný zážitek.

Ema Džobáková, 9.B

Gymkom podruhé
29.11.2018 se dvě tříčlenná družstva 9.B zúčastnila dalšího přírodovědného dopoledne projektu Gymkom na Gymnáziu Komenského v Havířově. Dopoledne bylo tentokrát zaměřené na matematiku, fyziku a zeměpis.
V matematice pro nás byly připraveny slovní úlohy, kde jsme si procvičili logické myšlení. Ve fyzice nám ukazovali různé pokusy z oblasti optiky a mechaniky, které jsme si také vyzkoušeli.
V zeměpise jsme si zahráli pexeso s pojmy, AZ kvíz, hádání měst a hledání v mapě.
Dopoledne se opět povedlo a všem se akce líbila.

Ema Džobáková

Na dopravním hřišti

4. B už má za sebou teorii i praxi na dopravním hřišti.

Podívejte se, jak nám to šlo.

Na kole si jedu sám,
ničeho se nelekám,
jedu, jedu z kopečka,
vrzají mi kolečka.

Oslava 100 let výročí republiky

Drakiáda

SŠTO Havířov

2.11.2018 žáci obou devátých tříd naší školy navštívili Střední školu technických oborů na ulici Lidické v Havířově, kde si v rámci projektu "OKAP" mohli vyzkoušet různé obory.
Dozvěděli jsme se více o práci zedníka, kominíka nebo strojníka. Na prohlídce oboru instalatér jsme si ukázali, co všechno musí instalatéři umět, aby něco zapojili, a taky jsme si vyzkoušeli svařování.
U klempíře jsme vyráběli krabičku z plechu, stříhali jsme plech a pak ho ohýbali. Nebylo to úplně snadné, ale nakonec jsem to zvládli. Někteří se seznámili s obkládáním, jiní s prací se dřevem.
Všem se prohlídka moc líbila a těšíme se na další pokračování této akce.

E. Džobáková, 9. B

GYMKOM
1.11.2018 se šestice žáků z 9.B  zúčastnila přírodovědného dopoledne projektu Gymkom, které se pořádalo na Gymnáziu Komenského v Havířově.
Dopoledne bylo zaměřené na přírodopis a chemii.
V chemii jsme prováděli jednu metodu dělení směsi barviv - chromatografii, při které jsme zjistili, že v listu rostliny jsou i jiná barviva než zelená.Také jsme zjišťovali hodnotu pH přírodními indikátory.
V přírodovědné oblasti jsme prováděli spirometrii jednoho člena týmu a počítali, kolikrát se nadechne za minutu, nebo jakou má vitální kapacitu plic, ukázali jsme si ale také něco i z oblasti fyziky.
Jako poslední jsme měřili části těla každého z nás a porovnávali výsledky. Dozvěděli jsme se i několik zajímavostí o kresbě Leonarda da Vinciho, která znázorňuje proporce lidského těla muže. Jedná se o "vitruviánského muže".
Nakonec jsme si ukázali, jak nás může naše oko klamat. Zajímavé oční klamy nás docela pobavily.
Celé dopoledne se nám moc líbilo.

E. Džobáková, 9. B

Drakiáda

18. října, v den dlouho očekávané drakiády, jsme celé dopoledne nejistě koukali z okna. Nebe bylo zatažené, nehnul se ani lísteček. Po sérii slunečných dní to vypadalo, že bude pršet nebo snad i sněžit. Odvážně jsme s členy žákovského parlamentu vyrazili na školní hřiště a doufali, že alespoň někdo přijde …
K naší radosti se sešla ohromná spousta nadšených dětí, mnohé v doprovodu rodičů. Všichni se snažili, aby draci vzlétli a mnohým se to také povedlo. Běhalo se, povzbuzovalo, mlsalo, zaplétaly se provázky a ulítali neposední draci. V závěru jsme ocenili draky nejlépe létající, nejoriginálnější, největší a nejhezčí. Zcela jedinečného draka, doma vyrobeného, přinesl Denis Rytzko a my tímto vzdáváme hold jemu i jeho dědečkovi se kterým draka stavěl.

Děkujeme za krásné odpoledne a těším se za rok.

Den bez aut

Nejdříve prohlídka a potom dobrá svačinka.

DEN BEZ AUT

21. 9. 2018 se 4. A a 4. B zapojily do celoměstského Dne mobility. Žáci navštívili výstavu Historie psaná uhlím, jež velmi hezky a názorně ukazuje, jak se žilo v našem městě a jak důležité a těžké je hornické povolání.

Evropský týden mobility

21.9.2018 jsme se zúčastnili akce, která ukončovala Evropský týden mobility. Konala se na náměstí Republiky v Havířově. Byly tam pro nás připravené různé atrakce a stánky, ve kterých jsme si mohli procvičit např. dopravní výchovu, měli jsme možnost vidět vystoupení hodně populárního sportu - parkour, na dětském hřišti pod Labužníkem pak "Voltiž Duha", kteří předváděli různé akrobacie na koních. Během celé akce probíhala soutěž smíšených dvojic z osmých a devátých tříd s názvem "Adam a Eva objevují svět". Dvojice soutěžily v pěti disciplínách, kterými byly - chůze na chůdách, paddleboard, simulátor lyží, pštrosí závod, proběhnutí největší nafukovací překážkové dráhy v ČR.

Naší školu reprezentovali tito žáci:za osmý ročník Martina Čurajová a Denis Bartoš, za devátý ročník Marie Binová a Matej Špirko. Tato dvojice v silné konkurenci obsadila krásné druhé místo. Za svůj výkon obdrželi poukázku na nákup zboží v OC Nová Karolína.

Všem se celá akce líbila.

Ema Džobáková a Marie Binová 9.B